Apr 10

Full Sail Banked Slalom

Time:
9:00 AM - 4:00 PM
Location:
Daisy Bowl Banked Slalom Course
Category:
Race+Competitions
Organizer:
Mt. Hood Meadows Ski Resort
Phone Number:
503.659.1256
Email Address:
mhminfo@skihood.com
Web Address:
Online Registration Begins the Week of March 15

Full Sail Banked Slalom at Mt. Hood MeadowsThanks to all the competitors for a great turn out - and to Full Sail for sponsoring the Banked Slalom!

Pictures of the competitors were taken by Grant Myrdal Photography - here's a link to the gallery where you can find your picture.

FULL SAIL BANKED SLALOM 4.10.10

Order based on fastest combined times of two runs. Place is based on gender - and not broken down by board or ski.

Class : Board Men Jr

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
48  115  Board       Hixson Ian            52.20 (51)   51.04 (51)   1:43.24 (48)
67  66   Board       Coleman Hunter        55.55 (71)   54.56 (71)   1:50.11 (67)
77  120  Board       Schmaltz Connor       55.63 (72)   56.73 (83)   1:52.36 (77)
82  119  Board       Wilson Blake          59.38 (90)   55.11 (75)   1:54.49 (82)
89  56   Board       Morr Joshua         1:14.88 (97) 1:10.80 (90)   2:25.68 (89)
91  121  Board       Schmaltz Cy         1:13.49 (96) 1:17.50 (91)   2:30.99 (91)
    65   Board       Andrade Joey        1:01.18 (92)                            

Class : Board Women Open

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
2   127  Board       Shahin Randa          52.40 (4)    51.11 (2)    1:43.51 (2) 
3   10   Board       Ford Amanda           51.80 (2)    52.24 (4)    1:44.04 (3) 
4   112  Board       Pelchar Krysta        52.21 (3)    52.27 (5)    1:44.48 (4) 
5   11   Board       Hayes Brynn           54.50 (7)    51.19 (3)    1:45.69 (5) 
7   87   Board       Buehler Kristle       54.30 (6)    52.88 (6)    1:47.18 (7) 
8   59   Board       Cronauer Nicole       55.18 (9)    53.90 (9)    1:49.08 (8) 
9   89   Board       Lynn Rachel           55.07 (8)    54.30 (11)   1:49.37 (9) 
11  42   Board       Chapin Heather        56.38 (13)   53.65 (8)    1:50.03 (11)
12  68   Board       Millington Shannon    56.06 (11)   56.30 (14)   1:52.36 (12)
14  86   Board       Benke Danielle        56.84 (14)   55.96 (12)   1:52.80 (14)
16  83   Board       Welsch Natalie      1:04.66 (17)   56.38 (15)   2:01.04 (16)
18  13   Board       Caldwell Mindy      1:02.81 (16) 1:06.65 (19)   2:09.46 (18)
19  92   Board       Delepine Ashley     1:10.97 (19) 1:01.21 (18)   2:12.18 (19)
20  104  Board       Tannner Barbara     1:31.40 (20) 1:08.85 (20)   2:40.25 (20)
    91   Board       Rada Paula                                                  

Class : Board Men Open

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
8   117  Board       Greenwood Jeff        46.20 (9)    45.63 (10)   1:31.83 (8) 
10  14   Board       Caldwell Jeff         46.55 (10)   45.68 (11)   1:32.23 (10)
11  101  Board       Vella Kharma          46.88 (12)   46.07 (13)   1:32.95 (11)
13  111  Board       Brashier Trent        47.25 (15)   46.38 (15)   1:33.63 (13)
14  17   Board       Mayo Jason            46.98 (13)   46.67 (16)   1:33.65 (14)
16  75   Board       Aiken Sean            47.18 (14)   46.81 (18)   1:33.99 (16)
18  15   Board       Srofe Paul            48.47 (22)   46.69 (17)   1:35.16 (18)
18  125  Board       Glen Ryan             48.25 (20)   46.91 (19)   1:35.16 (18)
20  63   Board       Fuquay Logan          47.70 (17)   47.78 (23)   1:35.48 (20)
21  85   Board       Tobin Brian           48.36 (21)   47.81 (24)   1:36.17 (21)
23  90   Board       Leines Brek           48.52 (23)   48.25 (29)   1:36.77 (23)
24  67   Board       Millington Brian      49.10 (25)   48.15 (27)   1:37.25 (24)
25  37   Board       Stanley Jason         49.20 (27)   48.10 (26)   1:37.30 (25)
26  16   Board       Stokes Marshall       49.22 (28)   48.18 (28)   1:37.40 (26)
27  129  Board       Bowers Matt           49.12 (26)   48.37 (31)   1:37.49 (27)
28  21   Board       Khalsa Har Rai        50.01 (32)   47.74 (22)   1:37.75 (28)
29  70   Board       Kaiser John           50.13 (33)   47.71 (21)   1:37.84 (29)
31  18   Board       Lewton Nick           50.15 (34)   47.96 (25)   1:38.11 (31)
32  8    Board       Trenholm Dave         49.51 (30)   48.77 (35)   1:38.28 (32)
33  30   Board       Tronolone Buster      50.17 (35)   48.34 (30)   1:38.51 (33)
34  51   Board       Hill Cory             49.91 (31)   49.17 (37)   1:39.08 (34)
35  77   Board       Thomas Phil           50.86 (40)   48.44 (32)   1:39.30 (35)
36  38   Board       Goede Chris           50.17 (35)   49.48 (39)   1:39.65 (36)
38  80   Board       Welch Kyle            51.02 (43)   48.76 (34)   1:39.78 (38)
39  36   Board       Madden Dan            51.43 (46)   48.45 (33)   1:39.88 (39)
40  43   Board       Watts Jason           50.44 (37)   49.84 (43)   1:40.28 (40)
41  99   Board       Sepulveda Junior      51.15 (44)   49.71 (40)   1:40.86 (41)
42  32   Board       Dam Will              51.36 (45)   49.87 (44)   1:41.23 (42)
43  62   Board       Booth Joe             50.72 (38)   50.97 (50)   1:41.69 (43)
44  128  Board       Grossnickle Robert    50.96 (42)   50.79 (46)   1:41.75 (44)
47  71   Board       Schroeder Mark        52.29 (53)   50.84 (47)   1:43.13 (47)
50  27   Board       Glasser Gabe          52.23 (52)   51.46 (53)   1:43.69 (50)
51  82   Board       Welch Nick            53.93 (61)   49.79 (41)   1:43.72 (51)
52  109  Board       Byrd Scott            53.07 (59)   50.93 (48)   1:44.00 (52)
53  100  Board       Cook Paul             51.80 (49)   52.66 (61)   1:44.46 (53)
55  98   Board       Swendsen David        52.80 (55)   52.42 (58)   1:45.22 (55)
56  126  Board       McCracken Ivan        55.76 (74)   49.96 (45)   1:45.72 (56)
57  22   Board       Jarman Toby           53.95 (62)   52.60 (60)   1:46.55 (57)
58  64   Board       Coffin Andrew         54.00 (63)   52.78 (62)   1:46.78 (58)
59  123  Board       Hart Rodney           55.01 (69)   52.15 (56)   1:47.16 (59)
60  19   Board       Doornink Josef        54.89 (67)   52.53 (59)   1:47.42 (60)
60  55   Board       Morr Jacob            55.52 (70)   51.90 (55)   1:47.42 (60)
64  39   Board       Wilber Sean           55.91 (76)   53.22 (66)   1:49.13 (64)
66  69   Board       McWilliams Jamie      55.79 (75)   53.95 (70)   1:49.74 (66)
69  116  Board       Henry Tristan         56.32 (80)   54.58 (72)   1:50.90 (69)
70  50   Board       Huss Aaron            58.60 (89)   52.39 (57)   1:50.99 (70)
71  76   Board       Pumphrey Brian        57.76 (86)   53.54 (67)   1:51.30 (71)
72  81   Board       Moore Chris           58.13 (87)   53.19 (64)   1:51.32 (72)
73  31   Board       Medina Eddie          59.92 (91)   51.60 (54)   1:51.52 (73)
76  61   Board       Martinez Fabio        56.48 (82)   55.71 (76)   1:52.19 (76)
79  46   Board       Bower Allen           56.06 (77)   56.31 (81)   1:52.37 (79)
80  73   Board       Marts Jeremy          56.35 (81)   56.18 (79)   1:52.53 (80)
81  58   Board       Bardon Aaron          56.70 (85)   56.05 (78)   1:52.75 (81)
84  35   Board       Smith Stuart          56.07 (78)   59.49 (86)   1:55.56 (84)
85  12   Board       Barrett Brian         56.54 (84) 1:03.53 (87)   2:00.07 (85)
86  44   Board       Steinmann Aaron       54.90 (68) 1:07.77 (88)   2:02.67 (86)
88  54   Board       Morr Andrew         1:09.58 (95) 1:09.65 (89)   2:19.23 (88)
    6    Board       Heiner Mitch          51.47 (47)                            
    7    Board       Hines Beng                                                  
    9    Board       Stockwell Caleb                                             
    33   Board       Allen Torry           52.52 (54)     DNF                    
    34   Board       Wiseman Colin                                               
    47   Board       Barrar David          52.87 (57)     DNF                    
    48   Board       Bulson Adam           54.81 (65)     DNF                    
    57   Board       Kious Justin                                                
    79   Board       Klinke Matthew          DNF        58.01 (84)               
    84   Board       Bagwell Byron                                               
    102  Board       Coleman Hunter                                              
    114  Board       Hardin Nick         1:09.19 (94)                            

Class : Board Men Masters 40+

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
22  40   Board       Aiken Sean            49.28 (29)   47.03 (20)   1:36.31 (22)
62  110  Board       Rohm Tigger           53.72 (60)   53.71 (69)   1:47.43 (62)
74  113  Board       Pope Milo             55.64 (73)   56.20 (80)   1:51.84 (74)
83  45   Board       Stonesifer Tom        58.40 (88)   56.37 (82)   1:54.77 (83)

Class : Ski Men Jr

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
12  93   Ski M       Duffy Kellan          47.54 (16)   45.45 (8)    1:32.99 (12)
45  26   Ski M       Lefevre Cassell       50.90 (41)   50.94 (49)   1:41.84 (45)
54  2    Ski M       Bahnsen Andrew        51.51 (48)   53.19 (64)   1:44.70 (54)
87  1    Ski M       Cranke Ryan         1:21.22 (98)   53.17 (63)   2:14.39 (87)
90  108  Ski M       Stearns Frank       1:06.72 (93) 1:20.96 (92)   2:27.68 (90)
    105  Ski M       Whritenour Cole                                             

Class : Ski Women Open

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
1   72   Ski F       Pope Justine          49.50 (1)    49.02 (1)    1:38.52 (1) 
17  107  Ski F       Austin Carrie       1:05.70 (18)   56.13 (13)   2:01.83 (17)

Class : Ski M Open

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
1   118  Ski M       Tinker Seth           41.57 (3)    40.48 (1)    1:22.05 (1) 
2   5    Ski M       Auel Forrest          40.95 (2)    41.37 (3)    1:22.32 (2) 
3   41   Ski M       Clear Cameron         42.17 (4)    41.29 (2)    1:23.46 (3) 
5   88   Ski M       Carr David            43.91 (7)    42.99 (6)    1:26.90 (5) 
7   20   Ski M       Carter Brett          43.43 (6)    44.02 (7)    1:27.45 (7) 
9   103  Ski M       Gelfand Tyler         46.70 (11)   45.50 (9)    1:32.20 (9) 
17  25   Ski M       Malcarne Jimmy        47.78 (19)   46.37 (14)   1:34.15 (17)
30  29   Ski M       Drake Wil             48.84 (24)   49.20 (38)   1:38.04 (30)
46  49   Ski M       Jacobson Nathan       52.94 (58)   49.83 (42)   1:42.77 (46)
77  124  Ski M       Root Matthew          56.51 (83)   55.85 (77)   1:52.36 (77)
    28   Ski M       Yager Austin                                                
    78   Ski M       Horton Tyler          40.68 (1)      DNF                    

Class : Ski Women Masters 40+

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
6   106  Ski FM      Bison Corinne         53.25 (5)    52.97 (7)    1:46.22 (6) 
10  4    Ski FM      Miller Lisa           55.72 (10)   54.19 (10)   1:49.91 (10)
13  52   Ski FM      Root Kathleen         56.07 (12)   56.66 (16)   1:52.73 (13)
15  97   Ski FM      Strong Audrey         58.24 (15)   57.18 (17)   1:55.42 (15)

Class : Ski Men Masters 40+

Pl  Bib  Class Team    Name                 Run 1         Run 2      Combined
4   122  Ski MM      Whalen Shawn          43.27 (5)    42.71 (4)    1:25.98 (4) 
6   94   Ski MM      Duffy Brad            44.50 (8)    42.78 (5)    1:27.28 (6) 
15  23   Ski MM      Lefevre Tod           47.77 (18)   46.02 (12)   1:33.79 (15)
37  96   Ski MM      Callahan Daniel       50.74 (39)   49.02 (36)   1:39.76 (37)
48  24   Ski MM      Crispell Rick         51.88 (50)   51.36 (52)   1:43.24 (48)
63  95   Ski MM      Moore Ken             54.11 (64)   53.66 (68)   1:47.77 (63)
65  3    Ski MM      Lindsley Brian        54.88 (66)   54.69 (74)   1:49.57 (65)
68  53   Ski MM      Naylor Steven         56.07 (78)   54.67 (73)   1:50.74 (68)
75  60   Ski MM      Cronauer Dave         52.83 (56)   59.05 (85)   1:51.88 (75)
    74   Ski MM      Peaslee David!