Nordic Center - January 5 Nordic Race

DUAL COURSE RACE  1/5/2013

CLASS : HS
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
__________________________________________________________
1   251  HS          Elkin Parker       17:52.53 (1)                17:52.53 (1)
2   212  HS          Petra Knapp        18:25.75 (1)                18:25.75 (1)
3   143  HS          Delia Dolan        18:46.01 (2)                18:46.01 (2)
4   149  HS          Miranda Starr      18:50.47 (3)                18:50.47 (3)
5   147  HS          Eva Kahn           19:00.75 (4)                19:00.75 (4)
6   198  HS          Billy Edwards      19:08.81 (2)                19:08.81 (2)
7   148  HS          Mason McDowell     19:53.60 (5)                19:53.60 (5)
8   192  HS          Victoria Koerner   22:18.33 (6)                22:18.33 (6)
9   142  HS          Alec Matthews      22:41.12 (3)                22:41.12 (3)
10  196  HS          Maddie Tichnor     26:25.74 (7)                26:25.74 (7)
11  146  HS          Ellen Hudon        28:20.92 (8)                28:20.92 (8)
12  197  HS          Rikki Stydanski    30:00.10 (9)                30:00.10 (9)
13  231  HS          Emmett Becker             DNF                               

CLASS : JR
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
___________________________________________________________
1   134  JR          Valerie Fischer    17:58.07 (1)                17:58.07 (1)
2   132  JR          Wyatt Freda-Cowie  20:58.48 (1)                20:58.48 (1)
3   141  JR          Joey Slover        21:51.81 (2)                21:51.81 (2)
4   226  JR          Audrey Becker      22:00.28 (2)                22:00.28 (2)
5   133  JR          Teagan Freda-Cowie 22:24.87 (3)                22:24.87 (3)
6   136  JR          Dylan Chambers     22:53.99 (4)                22:53.99 (4)
7   138  JR          Luke Serra         23:03.46 (5)                23:03.46 (5)
8   234  JR          Ben Kerr           24:14.32 (6)                24:14.32 (6)
9   232  JR          Fred Kerr          26:01.06 (7)                26:01.06 (7)
10  240  JR          Daisy Dolan        26:46.47 (3)                26:46.47 (3)
11  244  JR          Ellie Barton       29:35.62 (4)                29:35.62 (4)
12  131  JR          Luka Paider        30:56.37 (5)                30:56.37 (5)

CLASS : MA1
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
______________________________________________________________
1   120  MA1         Samuel Cordell     38:33.49 (1)                38:33.49 (1)
2   81   MA1         Tav Streit         38:44.16 (2)                38:44.16 (2)
3   15   MA1         Mark Thomas        41:57.72 (3)                41:57.72 (3)
4   14   MA1         Andy Olsson        45:59.08 (4)                45:59.08 (4)
5   86   MA1         James Bradley      46:55.01 (5)                46:55.01 (5)
6   83   MA1         Kelly Ryan         47:00.08 (6)                47:00.08 (6)
7   75   MA1         Cyril Burguiere    48:01.43 (7)                48:01.43 (7)
8   13   MA1         Jennifer Johnson   52:05.43 (1)                52:05.43 (1)
9   56   MA1         Jennifer Ruth John 57:43.86 (2)                57:43.86 (2)
10  76   MA1         Gregory Gramstad    1:02:23 (8)                 1:02:23 (8)

CLASS : MA2
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
_______________________________________________________________
1   102  MA2         Doug Beaman        46:24.36 (1)                46:24.36 (1)
2   1    MA2         Dan Sprouse        48:42.13 (2)                48:42.13 (2)
3   82   MA2         Robb Scheele       55:38.68 (3)                55:38.68 (3)
4   4    MA2         Kathleen Welland   56:07.43 (1)                56:07.43 (1)
5   85   MA2         Keith Levesque     58:50.44 (4)                58:50.44 (4)
6   73   MA2         Greg Gorman         1:01:55 (5)                 1:01:55 (5)
7   19   MA2         Karen Williams      1:05:20 (2)                 1:05:20 (2)
8   10   MA2         Kim Anderson        1:14:37 (3)                 1:14:37 (3)
9   121  MA2         Walter Burkhardt          DNF                               

CLASS : MA3
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
_______________________________________________________________
1   116  MA3         Peter Miksovsky    45:07.01 (1)                45:07.01 (1)
2   66   MA3         Greg Talbert       49:33.25 (2)                49:33.25 (2)
3   39   MA3         Jonathan Walpole   50:26.13 (3)                50:26.13 (3)
4   16   MA3         Bob Williams       51:23.11 (4)                51:23.11 (4)
5   105  MA3         Jeff Knapp         51:26.52 (5)                51:26.52 (5)
6   23   MA3         Dan Macnaughton    51:35.93 (6)                51:35.93 (6)
7   84   MA3         Lynn Anderson      51:43.66 (7)                51:43.66 (7)
8   58   MA3         Dave Hofer         52:57.38 (8)                52:57.38 (8)
9   67   MA3         Johnny Vergis      53:17.19 (9)                53:17.19 (9)
10  11   MA3         Karl Anderson       1:00:55 (10)                1:00:55 (10)
11  31   MA3         Carey Macnaughton   1:01:45 (1)                 1:01:45 (1)
12  104  MA3         Lisa Knapp          1:02:37 (2)                 1:02:37 (2)
13  42   MA3         Kirti Walpole       1:03:47 (3)                 1:03:47 (3)
14  59   MA3         Britt Sexton        1:06:05 (11)                1:06:05 (11)

CLASS : MA4
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   6    MA4         Mike Ivie          54:34.95 (1)                54:34.95 (1)
2   106  MA4         Tom Usher          59:37.26 (2)                59:37.26 (2)
3   20   MA4         Oriol Sole-Costa    1:01:02 (3)                 1:01:02 (3)
4   5    MA4         Pat Ivie            1:10:39 (1)                 1:10:39 (1)

CLASS : MA5
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   3    MA5         Paolo Gramaccioni   1:08:17 (1)                 1:08:17 (1)

CLASS : YA
Pl  Bib  Class Team    Name                Run 1         Run 2        Result
________________________________________________________________________________
1   115  YA          Carina Hamel       44:03.90 (1)                44:03.90 (1)
2   60   YA          Jeff Maslow        52:29.52 (1)                52:29.52 (1)
3   92   YA          Diane Bradley      58:43.60 (2)                58:43.60 (2)
________________________________________________________________________________

Ski Club Software from www.SplitSecond.com                   1/5/2013 1:23:11 PM